Lucía Álvarez

Keskustelua espanjalaisesta Aqui no hay quien viva -televisiosarjasta

Lucía Álvarez

ViestiKirjoittaja S-T » La Elo 28, 2010 2:16

Lucía Álvarez on espanjalaisen Naapureina Madridissa (Aquí no hay quien viva) -televisiosarjan yksi päähahmoista, jota esittää erittäin arvostettu ja tunnettu espanjalainen näyttelijä María Adánez.

Kuva

Lucía Álvarez eli hienohelma on rikkaan teollisuuspohatan Rafael Álvarezin hemmottelema tytär, joka ei yleensä halua olla riippuvainen isästään kuin vain pakkotilanteissa. Taloyhtiön ylimmässä kerroksessa omistamassaan asunnossa asuva Lucía on suosittu nainen talon miesten keskuudessa, mutta varsinaista miesonnea sitä oikeaa etsivällä Lucíalla ei vain jostain syystä ole, vaikka sekä varallisuus että ulkonäkö riittäisi vaikka kenelle. Lucíaa pidetään snobina ja hienohelmana ja siitä johtuen Lucía leikkiikin välillä köyhää tai hippiä. Joskus tosin köyhyysleikki on myös pakollista, jos isukki tai ensirakkaus Carlos on suututettu.

Lucía on erittäin itsenäinen, itsetietoinen ja omatoiminen uranainen, joka ei tosin saa mistään muualta mitään kunnon työtä paitsi isältään. Koulutuksesta ei siis näytä olleen mitään hyötyä, sillä Lucía on onnistunut saamaan töitä vain vähittäiskaupasta ja pölynimurimyyjänä. Lisäksi Lucía on muun muassa myynyt käytettyjä vaatteita ja perustanut Carlosin rahoilla ravintolan. Toisin sanoen vaikka Lucía on noin muuten varsin menestyvä, hyvännäköinen ja rikkaasta suvusta, niin raha-asiat ja miesasiat ovat yleensä aina enemmän tai vähemmän perseellään. Liekö syynä siihen sitten se, että Lucía on tarvittaessa liian valikoiva.

Onneksi Lucíalla on kuitenkin aina tarvittaessa rikas isäpappa tai palvontaa harrastava ikuinen rakastaja Carlos, jolta tarvittaessa irtoaa rahaa vaikka Beyoncen maahantuontiin, joskaan Beyonce ei koskaan tule paikalle. Lucian suhteet perheeseensä ovat ilmeisen etäiset, koska perhe perustuu homoveljestä, joka ei tiedä onko homo, hetero vai bi, hieman hullusta äidistä, joka seurustelee muun muassa talousrikollisten kanssa ja rikkaasta isästä, joka kasvattaa vain rahalla. Lucían todellinen perhe taitaakin näin olla taloyhtiössä, vaikka Lucía ei sitä usein myönnä, mutta tarvittaessa teoillaan sen osoittaa, sillä onhan Lucía pelastanut taloyhtiön usein muun muassa isänsä keinotteluilta.

On Lucía kokeillut myös taloyhtiön puheenjohtajana, mutta kuten kaikki tietävät, niin pesti palautuu aina lopulta Juan Cuestalle, koska kukaan muu ei ole niin hullu, että jaksaisi kyseistä virkaa viikkoa pidempää, Lucía on kerännyt myös paljon vihaisia, mutta myös iloisia mielipiteitä. Esimerkiksi Lucían erikoissuihku ja kaapeli meni nopeasti jakoon koko taloyhtiölle aina Lucían pahinta vihamiestä tai pitäisikö sanoa naista eli Palomaa myöten. Lucían miessotkujen takia hän onkin viime aikoina mummoutunut ja pestautunut Radio Pation listoille ainakin väliaikaisesti, joten on selvää, että hienohelmasta tykätään, vaikka usein hänelle tarkoitetut lahjat ja vastaavat varastetaankin tai tuhotaan.

Lucían miessotkuista voisi kirjoittaa hyvin esseen, sillä niitä riittää. Siitä huolimatta Lucíalla ei oikeastaan ole ollut kuin kaksi kunnollista suhdetta eli suhteet Carlosiin ja Robertoon. Lucía muutti taloyhtiöön Roberton kanssa, mutta heidän suhteensa oli lopulta mahdoton, koska ensinnäkin Roberto oli liian erilainen ja toisekseen Roberto kiinnostui lentoemännistä aivan liikaa, vaikka olikin jo onnistunut rengestamaan Lucían. Carlos sitä vastoin antaa aina kaiken Lucíalle anteeksi, mutta siitä huolimatta mokasi kuningastilaisuutensa kapsahtamalla Lucían hullun ex-vaimon lapseen, joka on siis Carlosin. Tässä voidaan kyllä suoraan sanoa, että käsikirjoittajat tekivät mulkun tempun, sillä oikeasti Carlos ei olisi mokannut elämänsä tilaisuutta. No vaikka nämä miehet mokaavatkin lopulta kaiken, niin Lucíalla kyllä riittää vientiä, sillä esimerkiksi Juan Cuesta teki aikoinaan tuttavuutta neitoon hississä ja unissaan. Tämän lisäksi Juanin poika Jose Miguel on virallisesti varannut Lucían itselleen, kunhan ikää tule mittariin. Yllättäen myös Mariano on tarvittaessa tarjoutunut Lucían mieheksi. Myös Emilio vaihtaisi Belénin Lucíaan, jos vain tilaisuus tulisi. Onpa Lucía kiusallaan iskenyt myös Pablo-poloisen. Nykyisin Lucía yrittää seurustella hippi-Yagon kanssa, jonka seurauksena myös Lucía muuttui hetkellisesti hipiksi. Kaikki toivovat suhteen päättymistä.

Mitä tulee Lucían ystäviin, niin Lucían parhaat ystävät ovat naapurin Bélen ja Belénin alivuokralaiset, nykyiset vuokralaiset. Tosin nykyään Lucía ja Belén taistelevat siitä, kumpi ostaa parammat huonekalut Lucían rahoilla omaan kotiinsa. Bea ottaisi Lucían heti itselleen, jos Lucía vain tunnustautuisi lesboksi, joten Lucíalla on todellakin vientiä myös miesmarkkinoiden ulkopuolella. Nykyisin tosin Bea on vahvasti Anan kanssa, jonka kanssa muuten Roberto petti Lucíaa, joten tarvittaessa myös kissatappelu on lähellä. Ehkäpä Lucían parhaat kaverit ovat kuitenkin hänen exänsä eli juurikin Carlos ja Roberto, vaikka viime aikoina Yago onkin tuonut näihin ystävyyssuhteisiin paljon säröjä. Yagon ja Lucían riidat toivat Lucíalle kuitenkin uusia, jopa hieman yllättäviä ystäviä, sillä Lucía pestautui Radio Patioon ainakin hetkelliseksi freelanceriksi vain aiheuttaakseen arvostetun upseerin kuoleman sydänpysähdykseen. Lucia sopii kyllä varsin hyvin täydentämään kovasanaista Conchaa, räävitöntä Marisaa ja tietoviisasta Vicentaa.

Kuten tiedetään, niin taloyhtiöstä ei voi selvitä ilman pieniä rikoksia. Onpa Lucíakin yltänyt esimerkiksi huijaamaan työnantajaansa eli vähittäiskauppaa oliivien takia. Eipä Lucíasta kyllä paljon muuta rikollista löydy, mitä nyt pieniä tai vähän isompiakin valkoisia valheita tulee vähintään yksi per jakso. Esimerkiksi orgasmin feikkaaminen on viime aikaisista valkoisista valheista ehkä tunnetuin. Lucíalla on kuitenkin muiden onneksi varsin pitkä pinna, sillä Lucía on joutunut kärsimään muista asukkaista varsin paljon, rikkoihan Mariano esimerkiksi Lucían asunnon katon kattokylpylällään ja veipä naapurit ison joulukorinkin, minkä sitten korvasivat ryöstelemällä Lucían entisessä työpaikassa.

Loppulauseina Lucíasta voisi sanoa ainakin sen verran, että ilman Lucíaa moni elämys muilta asukkailta olisi jäänyt kokematta ja moni rahallinen ongelma aina taloyhtiön mahdolliseen konkurssiin asti olisi todennäköisesti jäänyt ratkeamatta, sillä ilman Lucian ja Lucian ansiosta taloyhtiöön tulleiden Carlosin ja Rafaelin rahoja koko talo olisi jo todennäköisesti tuhoutunut.

Tässä viestiketjussa siis keskustelua ja mielipiteitä sarjan rikkaimmasta ja snobeimmasta köyhästä hipistä eli Lucíasta!
JUMALA ARMAHTAA, PALSTAMESTARI EI!!!
Kuva
Kuva
Avatar
S-T
Emeritus Pääylläpitäjä SPK & VK I 2024, SST II 2024 & SPKFAK I 2024 & VT 2024 & KäKu 2024 & SP -tohtori 2024 & SPK 100 - 2024 & KO 2024 & VTJ 2024 & JJ 2024 & PAK 2024 -pääsarja & MF 2024 -omistaja
Emeritus Pääylläpitäjä SPK & VK I 2024, SST II 2024 & SPKFAK I 2024 & VT 2024 & KäKu 2024 & SP -tohtori 2024 & SPK 100 - 2024 & KO 2024 & VTJ 2024 & JJ 2024 & PAK 2024 -pääsarja & MF 2024 -omistaja
 
Viestit: 340652
Liittynyt: La Joulu 08, 2007 3:56

ViestiKirjoittaja Natalia<3 » La Elo 28, 2010 3:01

Lucía on ollu yks mun suosikkihahmoista siitä asti ku oon sarjaa kattonu (: Toivoin et Lucía ois ollu yhes Roberton kanssa.. yhessä vaiheessa vähän ärsytti, ku Lucía ei tienny et kenen kanssa menee naimisiin ja näin. Aika järkevä hahmo, vaikka Belénin ja muiden seurassa useesti tyhmyys tiivistyy ja Lucíakin saa päähänsä ihan hulluja juttuja :lol:
Kuva
Kuva
Avatar
Natalia<3
ÜBERDIEGO
 
Viestit: 21844
Liittynyt: Su Loka 25, 2009 6:17

ViestiKirjoittaja Handee » La Elo 28, 2010 3:34

Lucía on hyvä hahmo kanssa :lol: Mutta välillä jotenki ärsyttävä. En tiedä miks, mutta joku vaan tekee siitä ärsyttävän. Lucíallakin on kyl aika pöllöjä ideoita välillä ja ku se rupee niitä toteuttaa :lol:
Kuva
Avatar
Handee
HYPERDIEGO
 
Viestit: 29847
Liittynyt: Pe Heinä 11, 2008 8:16

ViestiKirjoittaja zapoing » Pe Tammi 21, 2011 2:33

yks suosikeista mun mielestä, mutta se on totta et joskus kyllä vähän ärsyttää :P
Avatar
zapoing
Moderaattori I (va)
 
Viestit: 118206
Liittynyt: La Tammi 15, 2011 10:31


Paluu Naapureina Madridissa

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa