Kirjoittaja JJL » Ke Heinä 01, 2009 9:49
134. Jakso: Sydämenkuvat silmissä (Pero por qué no te callas)
Fiti joutuu auto-onnettomuuteen. Koululla kerätään rahaa luokkaretkeä varten. Diego ja Celia päätyvät vihdoin sänkyyn.
Diego saa viestin Celíalta ja Guille kiusoittelee häntä. Teté kysyy, että paljonko hän sai nuorena viikkorahaa ja kertoo että he tarvitsevat rahaa luokkaretkeä varten Roomaan. Diego ei kuitenkaan suostu antamaan rahaa, koska hänelläkin on raha vähissä. Diego lähettää viestejä koko ajan Celíalle ja se häiritsee muita. Teté, Guille ja muut koululaiset vaativat, että koulun pitää rahoittaa Rooman luokkaretki. Diego pyytää Celíaa syömään hänen luokseen ja Celía suostuu. Koululaiset järjestävät koulussa myyjäiset, että saisivat rahaa luokkaretkeen. Opettajat eivät pitäneet ollenkaan myyjäisistä, mutta ostajat pitivät. Áfrin kaveri myös osti jotain levyjä ja pyysi Tetéä ottamaan myyntiin vaatteita, joista kumpikin hyötyisi. Tetéä pyydetään töihin vaatekauppaan, mutta Teté ei suostunut. Illallisella kaikilla on hauskaa ja he puhuvat Diegon matkoista Amerikkaan ja Intiaan. Lapset menivät nukkumaan, mutta Diego ja Celia jäävät vielä pöytään. Diego tarjoaa likööriä Celialle. Celia kertoo, että hänellä oli todella mukavaa. Diego pyytää Celiaa jäämään yöksi ja Celia suostuu. Diego esittelee makuuhuonetta Celialle, Celia kehuu seinän väriä ja Diego kertoo, että Lucia oli valinnut ne. Aamulla Diego tökkää vahingossa Celiaa silmään ja pyytelee anteeksi. Diego kertoo, ettei nukkunut yöllä ollenkaan, koska ei halunnut herättää Celiaa kuorsauksellaan. Teté luulee näkevänsä Lucian aamulla keittiössä, mutta hän olikin Celia, ja Teté järkyttyy tästä. Santiago tulee ja kertoo Diegolle, että Fiti joutui auto-onnettomuuteen. Teté tulee vaatekauppaan ja kertoo, että haluaa sittenkin tulla töihin sinne. Diego harmittelee, ettei Fiti halua nähdä häntä enää ikinä. Teté tulee kouluun ja toi vaatteita myyjäisiin. Diego yrittää auttaa korjaamolla, mutta ei tiedä autoista paljon mitään, ja hänestä on enemmän haittaa kuin hyötyä. Korjaamolle tulee vakuutustarkastaja. Pojat haluavat Kanarialle retkelle, mutta he eivät saa läheskään yhtä paljon rahaa, kuin tytöt, koska Teté on oikeissa töissä. Teté kertoo järkyttyneen Celian yötä olosta ja oli siksi mennyt töihin. Hän kertoi myös, että aikoo muuttaa pois kotoa, kun saa rahaa tarpeeksi. Guille tulee tästä surulliseksi. Guille kertoo Diegolle ja Celialle, että Teté on töissä vaatekaupassa. Teté tulee kotiin myöhään ja Diego on keittiössä odottamassa. Hän kertoo, että tietää Tetén töihin menosta. Teté kertoo, että haluaa itsenäisyyttä. Teté kertoo myös, että ei pysty hyväksymään Celiaa, vaikka yrittääkin. Teté tulee valittamaan Guillelle hänen kantelustaan Diegolle työpaikasta. Guille sanoo, että tekisi mitä vain, ettei Teté muuttaisi pois kotoa.
África kertoo Raúlille, että Eva oli saanut hyvän työn ja Marcos ja Eva olivat muuttaneet hienompaan asuntoon. Áfrista tuntuu, että kaikki muut pääsevät eteenpäin elämässä kuin hän. Áfrin kaveri tulee hakemaan päästötodistustaan koulusta ja kertoo, että omistaa suuren vaateliikkeen.
Opettajat keskustelevat, että miten saisivat rahat luokkaretkeen. Áfri kertoo, että voisi järjestää jotain tapahtumia, mutta Ana sanoo, että tarvitsevat jonkun pätevän siihen. Áfri suuttuu ja lähtee pois opettajan huoneesta. Áfri pitää tuntia ja kertoo, että eniten rahaa kerännyt päättää kohteen retkelle. Ana ja Lourditas kysyvät, että karkaako homma käsistä Afrilta, mutta Afri sanoo, että ei. Áfri kuulee Tetéltä, että hän on mennyt töihin kauppaan. Áfri käskee Tetén kuitenkin olla lintsaamatta koulusta töiden takia. Áfri jäi kiinni siitä, ettei kertonut Tetén lintsanneen. Ana ja Lourditas sanovat, että Áfri on ulkona luokkaretken järjestämisestä. Ana tulee kotiinsa ja África on suuttunut Analle hänen poisottamisesta retken järjestelystä.
Fitin korjaamolla menee huonosti, koska korjaamon viereen oli pystytetty suurempi korjaamo. Tavernassa muut yrittävät piristää ja auttaa häntä. Fiti ei saa varaosia korjaamoonsa ja joutuu lähtemään hakemaan niitä kaukaa ja Diego suostuu tulemaan mukaan. Fiti odottaa, että Diego tulisi hänen mukaansa hakemaan varaosia, mutta Diego on unohtanut asian. Fiti meinaa jo nukahtaa ja soittaa Diegolle, mutta puhelin on suljettu. Fiti lähtee yksin hakemaan yöllä varaosia ja on nukahtamaisillaan. Hän törmää tien reunaan ja auto kaatuu. Choni saa puhelun ja kuulee, että Fiti on joutunut sairaalaan. Choni ja Jose Luis kertovat Fitin odottaneen yhteen asti Diegoa, mutta Diego oli unohtanut asian kokonaan. Diego menee sairaalaan katsomaan Fitiä ja pyytää anteeksi. Fiti suuttuu Diegolle. Diego lupaa auttaa korjaamossa Raúlia. Ana ja Choni auttavat Fitiä kotona, mutta Fiti yrittää saada Anaa pois, koska haisee hieltä. Raúl tulee kotiin ja näkee Fitin nukkuvan sohvalla. Raúl nukahtaa myös sohvalle. Fiti on kadonnut kotoa aamulla jonnekkin. Choni, Jose Luis ja Raúl lähtevät etsimään Fitiä. Fiti on mennyt korjaamolle, vaikka onkin lähes rampa. He tulevat tavernaan etsimään ja kysyvät Diegolta, mutta hän ei tiedä. Vakuutustarkastaja tulee korjaamolle kysymään autoa, mutta Fiti ei tiedä että kuka hän on. Vakuutustarkastaja antaa Fitille kunnon sakot sairaslomalla työskentelystä. Fiti suuttuu vielä pahemmin Diegolle, eikä halua nähdä häntä enää ikinä. Lourditas ja Carmen yrittävät auttaa Diegoa maksamaan Fitin sakot, mutta Diego ei suostu. Fiti tulee kotiinsa ja katsoo Chonin ja Jose Luisin hääkuvaa ja muistelee mitä sinä päivänä tapahtui. Fiti lähtee pois kotoa. Fiti tulee Diegon luokse puhumaan. Hän kertoo olevansa itse syypää onnettomuuteen. Fiti kertoo, että on itsekkin töpeksinyt todella paljon. Fiti antaa Diegolle anteeksi ja he halaavat. Diego kertoo, että on myymässä osaansa tavernasta Fitin vuoksi. Fiti ei halua Diegon tekevän tätä, mutta Diego haluaa. Celia lupaa antaa rahat Fitin sakkoihin, joten Diegon ei tarvi myydä osuuksiaan. Fiti saa kuulla Diegon ja Celian harrastaneen seksiä sinä yönä, jona onnettomuus tapahtui. Fiti sanoi, että se olisi kelvannut syyksi.
Tässä keskustelua jaksosta 134.