Jakso 01x09: Älykkyys testissä

Keskustele sarjan jaksoista ja tuotannosta

Jakso 01x09: Älykkyys testissä

ViestiKirjoittaja kkiljun » Pe Joulu 31, 2010 1:55

Jakso 9: Älykkyys testissä (Superdotado)

Kuva

Loistava kielitaito ja huippunerokkuus nähdään usein tai erikseen yhdessä määrittelemässä koulussa menestyvää ihmistä. Serranoiden jaksossa 9 saamme ainakin selville, että Serranon miehissä ei ole kumpaakaan.

Can you riplitplit?

Kesä on juuri oven takan ja se tarkoittaakin enemmän asiakkaita tavernalle, toivon mukaan ulkomaisia turisteja. Taverna on mukana englantilaisessa matkaoppaassa, mutta valitettavasti kieli ei oikein onnistu. Kaiken lisäksi matkaoppaan tarkastaja tulee tarkastamaan, mikä on kielitilanne tavernassa. Joten veljesten ja Paquillon on jonkun opittava kieli, tai taverna tippuu pois matkaoppaasta. Ei kun tuumasta toimeen.

Diegolla on muita huolia, joten Santi päättää ottaa asia hoitaakseen. Ensimmäiset yritykset eivät hyvin onnistu, ja asiaa ei auta, että Fiti ja Paquillo ovat kaiken aikaa Santia härnäämässä ja lyömässä vetoa, että Santi ei kieliopinnoissaan tule onnistumaan.

Marcos, joka saa Evalta englannin yksityistunteja, ehdottaa että Santikin tulisi mukaan tunneille. Nämä eivät onnistu hyvin ja Santi onkin jo epätoivon vallassa. Lopulta ei auta muu kuin käyttää Serranometodia eli lunttilappuja. Lopulta näihin luntteihin tukeutuen Santi joutuu testiin. Alussa kaikki menee hyvin, mutta lunttilaput menevät pilalle. Lopussa Santi tapansa mukaan menettää hermonsa ja huutaa Hiiteen turistit ja A tomar pol culo.

Juonikuvio oli jakson paras ja hauskin. Santi oli niin loistava opetellessaan englantia, ja loppu missä Santi raivoaa on aina yhtä naurettava.

ÄO 34 vai 134?

Guille ja kumppanit ovat taas olleet kepposten tiellä. Diego sanoo tämän olevan viimeinen tippa. Isän kovista sanoista ahdistunut Guille päättää korjata tilanteen. Tähän tuleekin loistava tilaisuus, kun koulussa viedään läpi älykkyystestiä. Guille lunttaamalla onnistuu hankkimaan itselleen loistavan lopputuloksen. Diego ja Lucia ovat tietysti aivan ihmeissään asiasta, ja muukin perhe ei ole uskoakseen. Guille tietysti ottaa asiasta täysin rinnoin kaiken hyödyn irti. Aina epäileväinen Tete huomaa kuitenkaan Guillen huijanneen ja Lucian kanssa päättää tehdä Guillen nerona olemisen niin tuskalliseksi, että hän itse myöntäisi valehdelleensa. Tähän kiusaan kuuluvat museot ja luontodokumentit ja tietovisat, joihin Diegokin poikansa kanssa innokkaasti osallistuu. Lopulta Lucia ehdottaa Diegolle, Guillen lähettämistä erikoiskouluun. Tämä on jo liikaa Guillelle, joten hän paljastaa totuuden Lucialle ja isälleen muunnellun totuuden. Diego ei kuitenkaan usko Guillellä olevan 34 ÄO joten hän viimein saa kuulla täyden totuuden ja rangaistukseksi määrää poikansa pesemään taverna pakettiauton.

Juonikuvio oli erittäin mielenkiintoine ja hauska. Diegon ja Guillen luonto-ohjelmien seurailu oli hauskoja.

Rahan katoaminen

Serranoitten luona tapahtuu kummia: tietämättömistä syistä rahaa häviää. Diego ja Lucia epäilet lapsiaan ja päättävät molemmat kysyä suoraan asiaa. Lucia keskustelevalla tavallaan suoraan kysyy asiaa tytöiltä, Diego taas melkein vessaharjalla uhkaillen kysyy samaa pojilta. Syyllinen ei löydy tällä tavalla, joten Diego ja Lucia päättävät asentaa ansan laittamalla seteliin värinainetta. Seteli häviää jälleen ja lapset selviävät täälläkin kertaa ehjin nahoin. Carmen-mummolla lopulta paljastuu varkaaksi, ja Lucia udeltuaan ensin suoraan syytä päättää Candelan kanssa seurat äitiään ja saada syyn selville, miksi rahat häviävät. Syyksi tulevat bingoillat ja yleinen yksinäisyys. Lucia puhuu asiat äitinsä kanssa ja läpi ja asia painetaan villaisella.

Tämä juonikuvio oli myös kiinnostava. Erikoisen hauska oli Diegon ja Lucian täysin erilaiset tavat saada lapsilta ulos totuus asiasta. Tässä taas tuli esille sarjan yhtenä teemana oleva naisten avoimempi tapa kommunikoida versus miesten tapa mennä suoraan melkein välivalloin kohti asiaa.



Väreilyä englannin parissa

Eva & Marcos-pari ei ole tässä jaksossa omana selkeänä juonikuviona esillä, mutta parin välillä tapahtuu ja kipinöi taustalla. Aamiaispöydässä pari piikittelee toisiaan. Marcos myös aluksi auttaa Santia englannissa, mutta Eva pian huomaa että hänen kannattaa tulla tässä auttamaan. Vastapalveluna Evaa vaatii myöhemmin illalla Marcosilta yksityiskonserttia. Dame una alegrian soidessa parin välillä alkaa kipinöidä, muta Raul valitettavasti saapuu paikalle ja tunnelma lässähtää siihen. Seuraavana päivänä Marcos reputtaa englannin suullisessa, ja tarvitsee jälleen Evan apua. Tilanne kuitenkin päätyy siihen, että Marcos lumoutuneena kuvailee Evan kroppaa, Eva on silminnähden vaivautunut ja lopulta Curron paikalle tulemisen takia tilanne lässähtää täysin.

Parin välinen kipinöinti on nii aistittavista ja varhaista jaksoista pidän juuri tässä jaksossa eniten parin välisestä piikittelystä.

Vuorosanoja

Eva & Marcos-piikittelyä:
Eva: On sinullakin opettaja. Tuo reputtaa aina englannissa
Marcos: Viimeksi melkein läpäisin
Eva: Entä tänä aamuna?
Marcos: Missä isällisesi kuuluu?
Eva: Barcelonassa, kiitos.

Santi Carmenille: Pysykää te vain hellan ääressä.

Diego Ferminille (Fernando): Kiitos paljon, Felipe.

Guille kuultuaan olevansa huippulahjakas: Minä vai? Sehän kai meinaa, että mulla on iso se?

Paquillo Santille: Kun katsoin sinua, mietin, minkä neurokirurgin sinussa ehkä menetämmekään.

Fiti: Hys, neroja lähistöllä

Paquillo Evan astuessa sisälle: En levitä sinulle punaista mattoa, se on värjättävänä. Olé, suloinen kesän tuulahdus, suven helmi, kaunotar.

Santi: Can you riplitplit?

Carmen lahjakuudesta: Ettei vaan lahjakkuudella olisi yhteys kemikaaleihin, joita lapset saavat karkeista.

Diego: Jos Einsteinilla olisi ollut tällainen perhe, hän ei olisi keksinyt. teoriaa, jonka keksi ja löysi.

Eva & Marcos piikittely osa 2
Eva: Guille on huippulahjakas, tuo selviää vain rimaa hipoen.
Marcos: Heti kun haluat, näytän sulle rimat.
vähän myöhemmin
Eva: Sun kannattaa syödä vitamiineja päänuppia varten.

Raul jouduttuaan suulliseen kokeeseen: Hitsi, äiti, aina minä.

Raulin syy miksi englanninkielinen keskustelu ei onnistu: Ei näin voi keskellä katua, kysyä mitään.. intiimiä.

Candela: Kolme on käynyt kokeessa ja kolme on hylätty
Chuky: Neiti! En kai minä kuulu siihen lukuun.
Candela: Et, olet ihan oma lukusi.

Marcos kuvailee Evaa: Selvä. Sinä olet tumma. Sinulla on vaalea iho. Kun suutut muutut punaiseksi. Sinulla on mustat silmät, jotka ovat hyvin kauniit. Sitten korvasi. Ne ovat somat, kun ne ovat pienet ja melkein kasvojen alaosassa. Ja suusi. Hymysi on viehättävä. Naurat vähän, mutta nauruasi kannattaa odottaa, koska naurusi on iloinen. Ja kehosi. Pyöreät olkasi. Vyötärösi on kapea, mutta pyöreä sekin. Lantiosi. ja kätesi.

Santi ja matkakirjan tarkastaja
Tarkastaja: On ilmiselvää, ettei tätä baaria voi panna matkaesitteeseen.
Santi: Miten niin ei voi? Haistakoon pitkän paskan kaikki turistit. Tällä puhutaan espanjaa! Niin kuin on aina puhuttu! Kunnes Lontoossa tehdään esite tavernasta espanjaksi. Nyt loppui englannin puhumine Gibraltarilla asti!
Tarkastaja: Hyvää illanjatkoa.
Santi: Hyvää. Ja paskat.


Videoita:
Santi ja englanti:
http://www.youtube.com/watch?v=SlLTrdTU ... re=related

Jaksosta lisää:
http://p1.foorumi.info/serranonperhekes ... c&start=75
Banneri, joka rikkoi SPK -foorumin mittasääntöjä, poistettu Operatiivisen ylläpidon toimesta!
Myös toinen poistettu, merkkirajan takia.
Myös kolmas poistettu, merkkirajan takia.

LOS SERRANOS- HASTA SIEMPRE
Avatar
kkiljun
Kirjastodiego
 
Viestit: 8010
Liittynyt: Ma Marras 26, 2007 5:15
Paikkakunta: Helsinki

ViestiKirjoittaja Tselios » Pe Helmi 11, 2011 5:04

Guille ja Diego olivat loistavia tässä jaksossa,eniten nauratti tässä se Diegon intoilu,kun oma poika on nero :D
Kuva
Kuva
Avatar
Tselios
HYPERDIEGO
 
Viestit: 33997
Liittynyt: La Syys 25, 2010 10:22

ViestiKirjoittaja Fermin » Su Helmi 13, 2011 10:15

Juoni oli aika tylsä, mutta siihen saattaa vaikuttaa se, että oon nähny tn ainaki 10,0000 kertaa. Parasta antia oli Santin riplitplitit. Hyvä selostus kkiljun!
I ate his liver with some fava beans and nice Chianti
Fermin
Queen Hysteria
 
Viestit: 7802
Liittynyt: La Tammi 15, 2011 1:45


Paluu Jaksot ja tuotanto

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa