Niinhän se on ystävät hyvät, että kesällä 2007 Serranon perhe aloitti nettisivubuumin. Serranoaiheisia nettisivuja ja foorumeita oli kymmeniä, jopa satoja.
Vuodet 2007-2008
Kaiken aloitti pioneerisivu, jota kutsutaan "Freewebsin Serranosivuksi". Siitä lisää alempana.
Kaikki ihan ns. ensimmäisen aallon sivustot ja foorumit ovat jo kaatuneet heti tai vuonna 2007. Sitkeimmät sivustot näivettyivät viimeistään vuoden 2008 syksyllä. Ainoa ns. ensimmäisen aallon sivusto, joka on jonkun asteisissa voimissaan on SeFa:n nykyään ylläpitämä Serranoklubi. Serranoklubia ei voi kuitenkaan pitää orignaalina, koska sen originaalin perusti Petul ja se oli silloin ihan erilainen.
Alkuaikoina oli myös Wiikku Juwasirin ylläpitämä huijausfoorumi ja lopuksi sivusto, mikä kaatui huijauksen paljastuttua. Olin itse Petulin kanssa käräyttämässä kyseistä sivustoa.
Sitten oli SerranoFAN. Kyseessä oli Warcultin eräänlainen taidonnäyte, jonka hegemonian eräs "hiihtäjä" onnistui pilaamaan.
Tämä samainen hiihtäjä (joka on lähes absoluuttisesti kaikkien vihaama pelle) onnistui suututtamaan aina kaikki ja pilaamaan kaikkien tunnelman "sarkasmillaan". Tämä samainen 19v pelle profiloitui 8-12v vuotiaiden lasten nettikiusaajaksi. Tämä samainen pelle piti myös lyhytikäistä foorumia, mihin varasti kuvat ja käänsi tekstit koneen avulla, ja sitten omi ne itselleen. Kyykytin tämän pellen lopulta ulos koko "Serranopiireistä". Samalla hävisi hänen "fanclubinsa", johon kuului mahdollisesti 1 ihminen (tai sitten se oli tuplanicki).
Kaikkein legendaarisin sivusto aikoinaan oli ns. Freewebsin Serranosivu. ylläpitäjä kuitenkin suututti käyttäjät ja se kuoli. Epäilykseni mukaan legendaarinen jjj/Sanakunkku olisi tuo samainen ylläpitäjä veljensä Fructuoso-Martinez kanssa.
Tilanne vuonna 2009:
SPK elää ja voi hyvn, muut ovat enemmän tai vähemmän kuolleita. Suomi24:n randomkeskustelua ei voi verrata ja muistakaan ei ole mitään vastusta. Itse asiassa onko muita foorumeita enää juuri edes pystyssä? SPK on hellästi syönyt kaikki. Sehän oli tarkoituskin, että SPK olisi kaikkien fanien yhteinen paikka! Jotain kuvaa ehkä se, että SPK:hon on parhaimmillaan kirjoitettu 1-2 päivässä enemmän viestejä kuin SF:n foorumiin 1-2 vuodessa!
Kiitos taas SPK!!!
Ps. Vielä loppuun. Muistan kuin eilisen, kun Kunniaylläpitäjä Fiti Martinez mainosti SPK:ta SerranoFAN:n foorumilla 2007. Warcult ja tämä hiihtäjä poistivat mainoksen, uhkasivat bannilla ja naureskelivat ettei tule mitään.
Tulos: vuonna 2009 SPK:ssa on +300 000 viestiä, +1 000 käyttäjää ja Fiti Martinez on elävä legenda. SF on bittiavaruudessa ja Warcult ja hiihtäjä ovat menneisyyttä. Hiihtäjä kaiken lisäksi yleinen vitsi.











