Kirjoittaja MariTere » Ti Kesä 17, 2008 10:25
77. jakso: Valkoinen lammas (Cuando padre sonríe)
Fiti ja Diego lähtevät sinkkubileisiin Mogamboon, joista koituu harmia. Santi tutustuu Lourditasin veljeen. Africa ja kumppanit kutsutaan Alexin mökille, missä kenenkään suunnitelmat eivät toteutuneet. Myös Guille ja Teté pääsevät mökille, mutta mukana on Curro.
Mogambossa pidetään sinkkubileet ja Fiti houkuttelee Diegon sinne. Kuitenkin Diego kieltäytyi, sillä hänellä on paljon kotitöitä ja hän illastaa Lucían kanssa. Kuitenkin Lucía käy perumassa illallisen, sillä hänellä on paljon kokeita tarkistettavana. Sitten Fiti saa käännettyä Diegon pään ja he lähtevät Mogamboon ja Lucía joutuu mennä tarkistelemaan kokeita Carmenin luokse, sillä tämä on flunsassa.Fiti kertoo Candelalle tästä Mogambo illasta ja lupaa että pitää vihkisormusta koko ajan esillä. Fiti ja Diego tutustuvat Mogambossa kahteen naiseen. Ja tytöt näkevät Fitin sormuksen ja Fiti valehtelee sormuksen olevan hänen äitinsä ja ottaa sen pois. Fiti lähtee hakemaan toisen tytön kanssa drinkit samalla kun Diego tutustuu toiseen. Käy ilmi että Diegon naisen nimi onkin sattumalta Lucia ja hän on eronnut Madridilaisesta miehestä ja hän on ala-asteen opettaja. Diego haluaisi nopeasti eroon tästä naisesta, sillä se on merkki Luciasta. Kuitenkin Fiti sanoo Diegolle että tämän pitää unohtaa "ykkös-Lucia" ja keskittyä "kakkos-Luciaan". Myöhään illalla kun Fiti menee kotiinsa, niin Candela huomaa sormuksen hänen housujensa taskussa ja epäilykset käyvät kuumina. Kuitenkin koulussa Lucía rauhoittelee Candelaa ja sanoo että pitäisi huolestua vasta sitten jos mies alkaa antamaan yllätyslahjoa. Sitten yllätykseksi Fiti tulikin kouluun kukkakimppu kädessä ja Candela on varma että jotain on tapahtunut, sillä Lucia sanoo että Diego oli edellisiltana kotona ja Fiti oli taas sanonut että hän oli Diegon kanssa Mogambossa. Sitten Candela järjestää hänelle ja Fitille illallisen, mutta Fiti sanoo, että hän on katsomassa jalkapallomatsia Diegon kanssa. Kuitenkin Candela ja Lucia lähtevät Mogamboon tarkistamaan tilanteen ja Lucia näkeekin Diegon sen "kakkos-Lucian" kanssa. Ja Candela soittaa Fitille ja Fiti valehtelee taas kerran, mutta Candela tietää missä hän oikeasti on ja on kotona Fitin palatessa hyvin suuttunut. Diego lähtee kotiinsa mukanaan tämä "kakkos-Lucia" ja he päätyvät suutelemaan, mutta Diego näkeekin tämän "kakkos-Lucian" paikalla "ykkös-Lucian" ja suutelu kiihtyy mutta aamulla Diego kuitenkin kertoo Fitille että tämä ei pystynyt jatkaa suutelemista tämän kanssa.Diego ja Fiti lähtevät lopuksi selittämään Candelalle ja Lucialle kaikki mitä on tapahtunut ja he ymmärtävät asiat joten kuten.
Diego ja Santiago saivat postissa heidän isänsä taulun, jonka on maalannut kuuluisa maalaaja. Taulun oli lähettänyt heidän veljensä Francisco joka oli ilmeisesti varastanut tämän ennen, myynyt sen ja ostanut sitten takaisin. Santiago panee taulun tavernan seinälle ja esittelee sitä myös Lourditasin veljelle, Jose Luisille, joka on juuri tullut takaisin siskonsa ja äitinsä luokse. Ja hän on opiskellut myös vuosia. Jose huomauttaa vielä Santiagolle että tuo taulu on hyvin kallis. Myöhemmin kun Santiago ja Grogui tulevat tavernaan ja huomaavat että taulu on varastettu. Santiago syyttää tästä Groguita, koska hän on varma että Grogui jätti oven auki ja antaa tälle potkut. Kuitenkin myöhemmin selviää että varas olikin Jose Luis, joka tarvisi rahoja maksaakseen velkansa kavereilleen. Nämä "kaverit" tulevat tavernaan kun Santiago on siellä yksin ja vaativat rahoja heti ja näyttävät tämän taulun. He ovat niin suutuksissaan että vetävät reiän siihen tauluun. Santiago on todella vihainen Joselle ja vaatii tätä kertomaan tootuden siskolleen ja äidilleen. Myöhemmin kun "kaverit" tulevat taas tavernaan ja kuristavat Josea, joka ei ole tuonut velkojaan, niin Santiago tulee ja antaa nämä rahat, mutta sanoo Joselle että hänen pitää tulevaisuudessa tehdä sitten töitä näiden rahojen takia. Jose on kiitollinen Santiagolle ja sanoo että kertoo totuuden siskolleen ja äidille. Mutta kuitenkin Jose sepittää jotain ihan muuta kun Santiago luulee.
Alex kutsuu kaverinsa viikonlopuksi mökilleen. Kaikki aikovat tulla mutta Raul kuitenkin oli varma ettei lähde. Fiti kuitenkin sanoi että Alex vie Afrin jos hän ei mene. Sitten Raul päättääkin mennä. Guille ja Teté kuulevat reissusta ja haluavat mennä mukaan, mutta Raul kieltää tämän. Guille ja Teté kuulevat kun Diego valittaa Fitille ettei voi lähteä Mogamboon sillä hänellä on kotitöitä, joten Teté ja Guille ehdottivat että he voisivat lähteä mökille niin, että Diego saa vapaata. Diego sanoo, että puhuu vielä Marcosille, mutta Fiti kuitenkin sanoo Guillelle ja Tetélle että he pääsevät mökille ja hän hoitaa Raulin, mutta Curro tulee mukaan. Tästä jutusta Guille ja Teté eivät olleet niin innoissaan, mutta heillä ei ollut muuta vaihtoehtoa. Kaikki lähtevät reissuun. Siellä Diegon käskystä Marcos pitää Guillen ja Tetén loitolla toisistaan ja Raul vahtii Alexia. Helena huomaa matkalla että Afri on sanonut jo monta kertaa Marcosin nimen ja alkaa epäillä jotain, josta Afri ei ole niin varma. Illalla he alkvat pelata pullonpyöritystä ja jokainen juo alkoholia. He kysyvät toisiltaan kysymyksiä ja Raulin kysymys johtaa taas riitelyyn. Myöhemmin poikien makuuhuoneessa Africa kertoo ajatuksensa Marcosille ja suutelee tätä, mutta Raul kerkeekin tulla huoneeseen ja näkee tämän. Raul antaa Marcosille turpaan ja kaikki nuoret tulevat katsomaan mitä tapahtuu. Tappelu loppuu mutta Marcos ja Raul on vihaisia toisilleen. Paluumatka ei ole melkein kenelläkään kiva ja ei etenkään Guillella ja Tetéllä joiden riesana on Curro. Kotona Diego on huolissaan Marcosin mustelmasta.
Täällä keskustelua jaksosta 77.
Viimeksi muokannut
MariTere päivämäärä Ke Kesä 18, 2008 11:28, muokattu yhteensä 1 kerran