Jakso 06x06: Ura urkenee?

Keskustele sarjan jaksoista ja tuotannosta

Jakso 06x06: Ura urkenee?

ViestiKirjoittaja Titta » Ke Heinä 23, 2008 2:58

103. jakso: Ura urkenee? (Amar es transigir)

Curron pitää tehdä koulussa näytelmä Shakespearen ja Lopen sekoituksesta. Mutta kun hän esiintyy kotona kaikkien nähden Guille saa Diegon ja Santin nauramaan trikoo-vitsilleen. Curro loukkaantuu pahasti. Lucia päättää,että järjestävät juhlat näytelmän kunniaksi. Diego menee Fernandon puheille koska tuntee itsensä syylliseksi Curron loukkaantumisesta. Diego muistelee nuoruuttaan ja kertoo siitä Fernandolle. Hän oli armeijakaverinsa kanssa nuoruudessa pitänyt laulajaduoa, mutta isänsä takia hän ei uskaltanutkaan aloittaa muusikon uraa. Diego lupaa Currolle laulaa tavernassa yleisölle vastapalvelukseksi Curro esiintyy näytelmässään. Diegon armeijakaveri ilmestyy tavernaan ja he päättävät laulaa yhdessä vanhojen aikojen kunniaksi. Lopuksi Curro esiintyy näytelmässään loistavasti ja päättävät lähteä juhlistamaan sitä.

Raulia kiusataan koulussa, koska hän tekee siivoojan hommia. Työ tuntuu raskaalta ja Raul päättää ryhtyä hämäräpuuhiin. Hän haluaa hankkia helppoa rahaa Afrin syntymäpäivälahjaa varten. Chukyn kanssa päättävät pölliä opettajanhuoneen tietokoneelta seuraavan päivän kokeen vastaukset. Raul ja Chuky laittavat palohälytyksen päälle, koska Guille ja kumppanit kiristivät heitä, että aikovat myydä koevastaukset eteenpäin. Koe jää kesken ja kaikki poistuvat koulun tiloista. Raul antaa Afrille lahjaksi korvakorut ja ne ovat mieleiset.

Emilia on ihastunut lakimieheensä. Fiti on taas ihastunut Emiliaan ja salakuuntelemalla Lucian ja Emilian keskustelua hän luulee, että Emilia on ihastunut häneen. Fiti päättää järjestää yllätyksen Emilialle vahakabinettiin. Choni kertoi että se on hyvä tapa saada romantiikkaa peliin. Fiti piilottaa suklaarasian Emilian pyödälle ja jättää siihen salaperäisen viestin. Lucia ja Choni kiirehtivät vahakabinettiin kertomaan Fitille, että Emilia on tapaamassa lakimiehen eikä Fitiä. Seuraavana päivänä Fitiä hävettää eikä hän halua mennä töihin. Emilia on vihainen kun lakimies ei ollutkaan kiinnostunut hänestä vaan rakastaa vaimoansa edelleen.

Tässä ketjussa keskustelua jaksosta 103.


Selostusta uudelleenmuotoillut ja otsikkoa muokannut Vanhempi Global Moderator it's me.
Kuva
Avatar
Titta
Raúl Martínez Blanco
 
Viestit: 340
Liittynyt: Ma Kesä 23, 2008 8:09
Paikkakunta: Espoo

ViestiKirjoittaja Make » Ke Heinä 23, 2008 3:00

Hyvä jakso oli, menoa riitti taas.

Fitistä ja Emiliasta tulisi kyllä hyvä pari :wink:

Kiitos mahtavasta jaksoselostuksesta Titta!
Kuva
Make
Mestarien finaali 2020 -suunnitteluokan mestari [x4] & Vuoden 2020 parhaan avatarin suunnittelija
Mestarien finaali 2020 -suunnitteluokan mestari [x4] & Vuoden 2020 parhaan avatarin suunnittelija
 
Viestit: 15705
Liittynyt: Su Joulu 02, 2007 8:33

ViestiKirjoittaja RealMadrid » Ke Heinä 23, 2008 3:02

Oli kyllä hyvä jakso.
Tämä 6. tk on selvästi parempi kuin 5.!!
Avatar
RealMadrid
TuplaDiego
 
Viestit: 2282
Liittynyt: Ke Huhti 23, 2008 10:11

ViestiKirjoittaja SeFa » Ke Heinä 23, 2008 3:40

Loistava jakso! Fitistä ja Emialasta tulisi kyllä hyvä pari..Ne Raulin bisnekset oli kans aika hauskoja.. :lol:
Kuva
Kuva
Avatar
SeFa
KvarttiDiego
 
Viestit: 4153
Liittynyt: Ti Kesä 24, 2008 4:02

ViestiKirjoittaja MariTere » Ke Heinä 23, 2008 3:52

Hyvä jakso oli!

Siel vahakabinetissa ku Choni sano, että Luciassa ja Meri sisälläni elokuvan naisella on samaa näköä, niin eikös Belen oikeasti näyttelytkin Meri sisälläni
-elokuvassa?

Hyvä, vaikka aika lyhyt jaksoselostus, Titta!
Kuva
Kuva
Avatar
MariTere
KvinttiDiego
 
Viestit: 9233
Liittynyt: La Tammi 12, 2008 4:34

ViestiKirjoittaja JJL » Ke Heinä 23, 2008 3:58

Hyvä jakso oli!

Hyvä jaksoselostus myös, Titta! :)
Avatar
JJL
HYPERDIEGO
 
Viestit: 30294
Liittynyt: Su Kesä 01, 2008 12:38

ViestiKirjoittaja Gibraltar español » Ke Heinä 23, 2008 4:00

Hauska yksityiskohta siinä kun Diego kaiveli sitä "taakse jätettyjen muistojen laatikkoa" ja loi kaipaavan katseen käteen osuneeseen kampaan.

Myös se viittaus Belen Ruedan leffaan oli kiva. Niin ja Fiti karusellissa.
Avatar
Gibraltar español
 
Viestit: 5
Liittynyt: Ma Heinä 07, 2008 9:03

ViestiKirjoittaja Shade » Ke Heinä 23, 2008 4:51

Hah, olipa taas hauska jakso. Ja muutenkin siis hyvä. Ne sekoilut siellä vahakabinetissa olivat huvittavia :lol: Ja entäpäs se, kun Santi ja Diego muistelivat sitä Diegon ja sen toisen miehen duettoa! Silloinkin olin revetä, kun Santi ryntäsi sinne Fernandon luokse, vaikka oli tullut palohälytys. Loistava jakso siis kaikinpuolin. :wink:

RealMadrid kirjoitti:
Tämä 6. tk on selvästi parempi kuin 5.!!

Olen kyllä samaa mieltä.
Morgenstern ach scheine
auf die Liebste meine
Wirf ein warmes Licht
auf ihr Ungesicht
Sag ihr sie ist nicht alleine


Fanette & Tuomasholic 4ever
Shade
Diego Serrano
 
Viestit: 1040
Liittynyt: Ma Touko 19, 2008 8:10

ViestiKirjoittaja Wayne » Ke Heinä 23, 2008 6:26

Hyvä jakso oli. Huomista jaksoa odotellessa. :)
Avatar
Wayne
Paquillo
 
Viestit: 65
Liittynyt: Ke Kesä 11, 2008 7:12
Paikkakunta: Vantaa

ViestiKirjoittaja kkiljun » Ke Heinä 23, 2008 7:06

Mahtava jakso oli. Santi oli taas vedossa. Paras oli mun mielest se kommentti, että fiti kirjottais siihen kukkakorttiin emilialle "meille vai teille" :) . Se vahakabinetti-juttu oli myös hyvä varsinkin se viittaus mar adentroon. Hauska oli siinä se chonin kommentti, että lucia on kauniimpi kuin se mar adentron näyttelijä. Fiti ja emilia sopis kyllä ihan hyvin yhteen

Diego laulunavaustaidot oli kyllä mahtavia ja santin varsinkin. Diego ja curro oli kyllä sulisisa, kun ne makas molemmat sängyssä eikä halunut nousta.

Eipä se raul näppiänsä irti hämäräpuuhuista ehtiny pitää. Onneks sentään manu ei paljastanu niitä. Oli manu tainut ostaa myös afrille jonkun lahjan. Guille ja kumppanit oli kyllä ihan hauskoja, kun oli siivoomassa sitä vessaa. Tuli ihan candelan kuri mieleen.
Banneri, joka rikkoi SPK -foorumin mittasääntöjä, poistettu Operatiivisen ylläpidon toimesta!
Myös toinen poistettu, merkkirajan takia.
Myös kolmas poistettu, merkkirajan takia.

LOS SERRANOS- HASTA SIEMPRE
Avatar
kkiljun
Kirjastodiego
 
Viestit: 8010
Liittynyt: Ma Marras 26, 2007 5:15
Paikkakunta: Helsinki

ViestiKirjoittaja joopajoo » Ke Heinä 23, 2008 7:17

Hyvä jakso oli ja hyvä jaksoselostus.. :D
Kuva
Avatar
joopajoo
Diego Serrano
 
Viestit: 1981
Liittynyt: Ti Heinä 15, 2008 7:16

ViestiKirjoittaja hemmo » Ke Heinä 23, 2008 7:20

Oli kyllä hyvä jakso. Diegon lauluääni oli kyllä.. :D ja kun Santiki veteli ne muutamat sanat vai mitä lie hoilasikaan :lol:

DVD näkyi ihanana taasen kerran <3 Ja muutenki poikajengin jutut oli kyllä kivoja.

Se vahakabinetti juttu oli kyllä ku Fiti vaan sille tyypille että olis keksiny jonku nimen sille päästä ja muutenki hyvä kun ne piiloutu niiden nukkejen joukkoon :D

Curro oli kyllä sulonen ja kerranki sillä oli aika suurikin osa.
Kuva
Avatar
hemmo
Raúl Martínez Blanco
 
Viestit: 335
Liittynyt: La Heinä 12, 2008 7:52
Paikkakunta: Kajaani

ViestiKirjoittaja René » Ke Heinä 23, 2008 7:39

Katson jaksoa koko ajan :) Huh, oon ihan sekasin :) En oo onneks paljoa jäljessä.
René
ÜBERDIEGO
 
Viestit: 21715
Liittynyt: To Heinä 03, 2008 9:25
Paikkakunta: Hämeenlinna

: ) )

ViestiKirjoittaja Valentine_ » Ke Heinä 23, 2008 8:29

Hauska jakso : D Ite katoin sen vasta hetki sitten ylearenast : D Fiti oli kyl nii ihastunu siihen Emiliaa ja Emilia taas toisee : D Tyypillistä serranoa = ) Aina menee pieleen : ) mut Diegon laulu esitys oli kans hauska : ))
Avatar
Valentine_
Paquillo
 
Viestit: 63
Liittynyt: Ke Heinä 02, 2008 11:17
Paikkakunta: Kokkola

ViestiKirjoittaja katte » Ke Heinä 23, 2008 8:42

Oho Tittakin on ruvennut tekemään jaksoselostuksia 8) Hyvä selostus!

Oonko ainoa joka ei tykännyt tästä jaksosta? Meinasin nukahtaa siinä lopussa. Mun mielestä tää vaan oli niin tyhjäntäytettä... Mutta mielipiteensä kullakin ;)
Kuva
Kuva
Avatar
katte
Diego Serrano
 
Viestit: 1554
Liittynyt: Ti Kesä 10, 2008 3:28

Seuraava

Paluu Jaksot ja tuotanto

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa