Kirjoittaja katy » To Elo 21, 2008 8:38
Jakso 124: Ollako vai eikö olla? (Última llamada para Diego Serrano)
Lapsilla on sittenkin muuta menoa Meksikon-matkan sijaan, mutta Celia pyytää siitä huolimatta Diegoa matkaseurakseen. Myös Ana esittää Diegolle matkakutsun. Raúl on lähdössä äitinsä luokse, mutta Fiti yrittää saada tämän jäämään, ja yrittää hankkia rahat korjaamon ostamiseen. Ana ei aio myydä koulua, ja muut opettajat yrittävät olla hänelle mukavia. Guille ei pysty enää vaikenemaan tunteistaan Tetéä kohtaan.
Diego ja Carmen juttelevat lähenevästä Meksikon-matkasta, ja Carmen kertoo, ettei aio tulla matkalle, kun taas lapset ovat innoissaan. Diego juttelee Anan kanssa, ja kertoo, ettei aikaisempi suudelma saa toistua. Celia taas kertoo nähneensä suudelman, mutta ei ole vihainen. Teté näkee Diegon ja Celian suutelevan, ja kertoo siitä Guillelle. Guille ei ole asiasta moksiskaan, koska tiesi Diegon ja Celian lämpenevistä väleistä jo, mutta Teté on murheissaan ja itkee katsellessaan kuvaa itsestään, äidistään ja siskostaan. Matkakaan ei enää innosta Tetéä, nyt kun hän tietää Diegon ja Celian jutusta, koska ei halua Celian korvaavan äitiään. Vaikka Guille saa hyväksytyn joka aineesta, hän ei vaikuta iloiselta. Diego saa selville, ettei poika halua lähteä Meksikoon Tetén takia, vaan aikoo sen sijaan mennä Toulouseen. Diego myöntyy tähän, ja myöhemmin myös Teté ilmoittaa jättävänsä Meksikon-matkan väliin, koska haluaa nähdä isäänsä välillä. Kun Currokin vielä kertoo ilmoittautuneensa jalkapalloleirille, eikä haluaisi lähteä, jos Teté ja Guillekaan eivät tule, Diego menee Celian puheille pahoittelemaan heidän perheensä poisjäämistä matkalta. Celia kuitenkin kehottaa Diegoa lähtemään matkalle kahdestaan hänen kanssaan. Ana puolestaan kertoo Diegolle lähtevänsä lomailemaan New Yorkiin, ja pyytää Diegoa mukaansa. Ana ja Celia tapaavat lentokentällä, ja sanovat toisilleen matkustavansa yksin. Kun Diego saapuu kentälle myöhemmin, hän jahkailee pitkään Meksikon ja New Yorkin lähtöselvitystiskien välillä, mutta se, kumman hän lopulta valitsee, jätetään näyttämättä.
Raúl on lähdössä Kanarialle äitinsä luo, pysyvästi, eikä Fiti saa tämän päätä käännettyä yrityksistään huolimatta. Myöhemmin Fiti näkee entisen korjaamonsa seinässä myytävänä-kyltin, ja soittaa välittömästi siinä näkyvään numeroon. Tavernassa hän kertoo muille, että on jo käynyt pankissa hakemassa lainaa, ja aikeena on "Fiti and son" -nimisen korjaamon perustaminen yhdessä Raúlin kanssa. Raúl ei tiedä tästä vielä, vaan muistelee Afrin kanssa menneitä. Kun Fiti kertoo ideastaan Raúlille, he ovat kumpikin innoissaan. Fitille ei kuitenkaan myönnetä lainaa, mutta hän ei saa vielä kerrottua siitä Raúlille, koska haluaa estää tämän lähdön. Choni kertoo kuitenkin Afrille lainajutusta, ja Afri menee pahoittelemaan sitä Raúlille, tietämättä että tämä ei vielä tiedä. Raúl juttelee isänsä kanssa ja käskee tätä antamaan periksi. Ana ja Fiti lähtevät illalla yhdessä ulos, ja Ana antaa Fitille 30 000 euroa korjaamon ostoon. Fiti yrittää soittaa ilouutiset pojalleen, mutta tämä ei vastaa. Fiti allekirjoittaa ostopaperit aamulla, kun Raúl on jo lentokentällä, mutta ehtii tämän luo ajoissa.
Ana on päättänyt, ettei aio myydä koulua, ja hylkää monia houkuttelevia tarjouksia. Muut opettajat sopivat lähtevänsä drinkeille yhdessä, mutta kukaan ei muista mainita siitä Analle. Afri soittaa Analle ilmoittaen myöhästymisestään, mutta Ana ei tiedä, mistä Afri puhuu. Opettajia hävettää, koska he unohtivat Anan täysin, ja päättävät olla tälle ystävällisempiä, kun tämä ei kerran aio myydä kouluakaan. Mies, joka oli aiemmin soitellut Analle kiinnostuneena koulusta, tulee koululle, ja Ana suostuu tapaamiseen. Muut opettajat ovat päättäneet ostaa Analle yhdessä lahjan ja järjestää tälle pienet yllätysjuhlat. Kun Choni kuulee, että Fiti sai Analta rahat korjaamon ostamiseen, hän alkaa ihmetellä Anan motiiveja. Ana lähtee matkalleen poikkeamatta opettajanhuoneessa, jonne muut ovat valmistelleet hänelle yllätyksen. Opettajat alkavat puhua miehestä, jonka kanssa Ana jutteli, ja tajuavat Anan saaneen Fitille annetut rahat koulun myymisestä. Opettajat ryntäävät kiireesti lentokentälle etsimään Anaa. Fiti ehtii jo luulla, että asiasta kuullessaan Raúl päättäisikin lähteä, mutta hän päättää jäädä.
Teté ei vieläkään ole tajunnut, mistä syystä Guille esimerkiksi oli niin ilkeä Manulle ja miksi hän halusi muuttaa Toulouseen. Kun Guille tulee auttamaan Tetéä tämän matkalaukkujen sulkemisessa tämän ollessa lähdössä Barcelonaan, hän kertoo tehneensä kaiken tytön vuoksi. Hän kertoo rakastavansa Tetéä, tavalla jolla ei tule koskaan rakastamaan ketään muuta, ja toivoo tämän tulevan takaisin. Teté ei sano siihen mitään.
Täällä keskustelua jaksosta 124.
