Jakso 07x09: Paperit kunnossa?

Keskustele sarjan jaksoista ja tuotannosta

Jakso 07x09: Paperit kunnossa?

ViestiKirjoittaja Corazón » Ti Kesä 30, 2009 8:57

133. jakso: Paperit kunnossa? (El camino recto de Santa Justa)

Terveystarkastajan käynti tavernassa aiheuttaa tavernan sulkemisen hetkeksi ja koe aiheuttaa päänvaivaa Diegolle, Santille ja Josicolle. Curro on reputtanut kokeessa. Chonilla ja José Luisilla on hääpäivä. Anan äiti saapuu Santa Justaan pyytämään apua Analta.

Diego kuulee Celialta Curron reputtaneen. Diego saarnaa Currolle hylätyistä arvosanoista, eikä ymmärrä miksi näin on käynyt selittäen samalla oikeasta tiestä. Hän rankaisee poikia. Tavernalla käy terveystarkastaja, Evelyn, joka toteaa, että heidän hygieniapassi on väärennetty, ja että taverna on suljettava siksi aikaa kun he saavat hankittua uudet hygieniapassit. Diego, Santiago ja José Luis päättävät alkaa opiskella koetta varten, koska aikaa ei ole paljon, sillä koe olisi jo seuraavana päivänä. Santia turhauttaa opiskelu, sillä hänestä tuntuu, ettei opiskelusta ole kuitenkaan mitään hyötyä. Miehet salaavat kuitenkin asian muilta, sillä eivät halua, että muut saavat tietää asiasta. Guille ja Curro löytävät paperin, jossa kerrotaan tavernan hygieniapassien olevan väärennettyjä. Pojat pettyvät isäänsä, sillä Diego puhunut pojille oikeasta tiestä, vaikkei hän itse niitä noudatakaan. Miehien opiskelu ei tunnu tuottavan tulosta. Curro päättää varastaa uusinta kokeen, koska hänen isänsäkään ei kulkenut oikeaa tietä. Apuna hänellä on DVD, Valdano ja Boliche, joista ei ole kuitenkaan apua, koska he käyttävät vanhoja temppuja. Curro päättää toimia itse ja saakin varastettua kokeen. José Luis on keksinyt keinon kokeen läpipääsemiseen. Hän on ostanut laitteen, joka laitetaan korvaan. Laitteeseen hän nauhoitti oikeat vastaukset. Diego ja Santi kuitenkin epäilevät laitteen näkyvän korvasta. Sen varalle José Luis osti peruukit, jotka peittävät korvat. Diego saa kuulla Curron saaneen kympin uusinnasta. Diego katuu ankaruuttaan pojille ja pyytää anteeksi. Myöhemmin miehet menevät kokeeseen ja päättävät käyttää rehellisiä keinoja. Kokeessa José Luis yrittää luntata, mutta Diego ottaa kirjan käteensä ja jää itse kiinni lunttaamisesta. Diegon koe hylätään. Myöhemmin kokeen tulokset saapuvat. Santiago eikä José Luis ei päässyt läpi kokeesta. Taverna on pidettävä suljettuna jonkin aikaa. Myöhemmin Diego ja Celia lähtevät samaan elokuvaan, minne myös Curro ja Cristina ovat menneet. Elokuvissa Diego saa kuulla, että Curro oli varastanut kokeen. Myöhemmin Diego juttelee vessassa pojille oikeasta tiestä, ja pojat tajuavat, että Diego tietää totuuden.

Chonilla ja José Luisilla on hääpäivä. Choni tatuoi alaselkäänsä sydämen, jossa luki Josico, lahjaksi Jose Luisille heidän hääpäiväksi. Choni soittaa luottokorttiyhtiöön, koska hänen korttinsa ei toimi. Hän saa kuulla, että Josico on nostanut tililtä 1500 euroa. Choni luulee heti, että José Luis on ostanut hänelle lahjaksi timantin. Choni on valmis juhlistamaan hääpäiväänsä. Hän on pukeutunut näyttävästi ja hänellä on ostettuna lahja José Luisille mopo, josta José Luis on unelmoinut pienestä pitäen. José Luis ei kuitenkaan saavu paikalle. Choni tutkii José Luisin takkia ja löytää taskusta Elelyn-nimisen naisen puhelin numeron. Hän soittaa ja Evelyn vastaa, mutta lopulta kuitenkin lyö luurin korvaan. Choni saapuu koululle itkien ja Lourdes kyselee mikä Chonilla on hätänä. Choni kertoo rahojen menneen sittenkin José Luisin rakastajattareen. Lourdes kannustaa Chonia kysymään suoraan Josicolta, onko kyseinen totta, koska suurempia todisteita ei kuitenkaan ole. Lourdes kyselee miehiltä Evelynistä Santíaguinin piirtämän kuvan avulla. Miehet eivät kerro mitään. Tavernalle saapuu lahja Josicolle, jossa on kutsu eräälle hotellille. Kutsu on Evelyniltä. José Luis päättää lähteä sinne, koska se voisi auttaa tavernan tilannetta. Lourdes ja Choni lähtevät seuraamaan José Luisia mopolla. He näkevät José Luisin menevän terveysministeriöön ja Lourdes sanoo, ettei José Luis petä Chonia. Choni kuitenkin menee hotelliin odottamaan Josicon saapumista, että saisi todisteita, ja näkee José Luisin saapuvan hotellille hienosti pukeutuneena kukkakimpun kera. Choni alkaa itkeä eikä pysty menemään kotiin, vaan viettää yönsä muualla. José Luis on huolissaan vaimostaan, koska hän ei saavu kotiin. Kotona käydessään Choni kirjoittaa kirjeen José Luisille, jossa kertoo Josicon olevan hänen elämänsä mies, mutta tässä tilanteessa hän jättää Josicon. Myöhemmin Josico löytää kirjeen ja tulee tavernaan kirjeen kanssa. Hän ei tajua mitä hän on tehnyt. Hetken kuluttua myös Lourdes saapuu tavernaan ja ärsyyntyy José Luisille. Lourdes kertoo tapahtuneen ja José Luis tajuaa kyseessä olleen väärinkäsitys. Hän lähtee etsimään Chonia. Hän löytää Chonin puistosta kävelemästä matkalaukun kanssa. Josico selittää Chonille tapahtuneen ja Choni päättää antaa anteeksi. Chonin salaiseksi yöseuraksi paljastuu Fernando, joka on tukenut Chonia.

Fitin ex-anoppi, Mariví, saapuu Santa Justaan. Hän tulee ensiksi Fitin ja kumppaneiden luo erehdyttyään asunnosta, tarkoituksenaan tulla Anan luo. Mariví sanoo asuvansa reissun ajan hotellissa. Myöhemmin, kun Raúl käy hotellilla etsien isoäitiänsä, hän kuulee, että isoäiti on velkaa hotellille eikä häntä ole näkynyt hetkeen. Raúl kertoo asian Fitille ja myöhemmin Anakin saa kuulla asian. Anan luona Ana kyselee äidille hotellin viihtyvyydestä, mutta lopulta kertoo äidilleen, että hän tietää, ettei Mariví asu hotellissa. Mariví kertoo Analle totuuden, että he ovat menettäneet kaiken. Anan isä yrittää kokoajan etsiä uusia töitä, mutta isä on myös hyvin masentunut. Anan äiti kertoo myös, että jos he eivät saa tiettyä raha summaa kokoon viikon kuluessa, he menettävät talonsa. Hän kertoo, että Ana on ainoa mahdollisuus saada rahat. Hän pyytää Analta, että eräs aikoinaan Anaan ihastunut mies näyttelisi Anan sulhasta ja esittelisi tämän Anan sedälle, joka on aina pitänyt Anasta. Kuitenkaan kyseinen mies ei pääse tulemaan, vaikka setä on jo tulossa. Myöhemmin Fiti lupaa auttaa ja hän päättää esittää Anan sulhasta. Koulun esittely kierrokselta lähtiessään Eusebio-setä törmää Lourdesiin ja alkaa jutella hänelle. Lourdes kertoo, että Ana ja Fiti eivät missään tapauksessa voi olla pari. Myöhemmin Eusebio saapuu Anan luokse ja kertoo tietävänsä totuuden. Kuitenkin Fiti selittää, että he halusivat pitää suhteensa salassa muilta ja vakuuttaa Eusebiolle, että on rakastunut Anaan. Eusebio päättää auttaa taloudellisesti, mutta haluaa myös vihkiä Anan ja Fitin. Fiti näkee unta häistä. Häitä ei kuitenkaan tule. Eusebio-setä ja Anan isä sopivat myös pitkät riidat.

Tässä keskustelua jaksosta 133.
Kuva
Corazón
KvinttiDiego
 
Viestit: 9588
Liittynyt: To Loka 23, 2008 5:10

ViestiKirjoittaja S-T » Ke Heinä 01, 2009 4:28

Kiitos erittäin ansioituneesta jaksoselostuksesta Corazón!

Tämä jakso oli kyllä erittäin hyvä, ehkä jopa tämän kauden tähän mennessä paras..

Miksikö? Äijät pisti tosissaan parastaan! Erittäin hyvä suoritus Äijätriolta & Josicolta!

Muuten kyllä edelleen aika vaisua. Allekirjoittanutta ei jaksa oikeastaan yhtään kiinnostaa nykyiset Diegon naisasiat ja Serranon lapset ovat nykyääön ihan statisteja.. Pelolla odottelee 8. tuotantokautta.
JUMALA ARMAHTAA, PALSTAMESTARI EI!!!
Kuva
Kuva
Avatar
S-T
Emeritus Pääylläpitäjä SPK & VK I 2024, SST II 2024 & SPKFAK I 2024 & VT 2024 & KäKu 2024 & SP -tohtori 2024 & SPK 100 - 2024 & KO 2024 & VTJ 2024 & JJ 2024 & PAK 2024 -pääsarja & MF 2024 -omistaja
Emeritus Pääylläpitäjä SPK & VK I 2024, SST II 2024 & SPKFAK I 2024 & VT 2024 & KäKu 2024 & SP -tohtori 2024 & SPK 100 - 2024 & KO 2024 & VTJ 2024 & JJ 2024 & PAK 2024 -pääsarja & MF 2024 -omistaja
 
Viestit: 340652
Liittynyt: La Joulu 08, 2007 3:56

ViestiKirjoittaja MariTere » Ke Heinä 01, 2009 10:54

Kiitos hyvästä jaksoselostuksesta!

Jakso oli todella hyvä ja hauska myös kaikkien osalta. :'D
Kuva
Kuva
Avatar
MariTere
KvinttiDiego
 
Viestit: 9233
Liittynyt: La Tammi 12, 2008 4:34

ViestiKirjoittaja René » Ke Heinä 01, 2009 11:59

Hyvä jaksoselostus, kiitos! :D

Hahahahaha :D Kyllä oli hauskaa seurata äijien touhua koulun kanssa :--D
Guillella ja Currollakin oli kivaa :D
Ja Guille, Teté ja Curro:

Teté: "Enkö ole muka perhettä?"
Guille y Curro: "Et"
Teté: "Jahas"


:lol: Hajosin.
René
ÜBERDIEGO
 
Viestit: 21715
Liittynyt: To Heinä 03, 2008 9:25
Paikkakunta: Hämeenlinna

ViestiKirjoittaja Hawkit » Ke Heinä 01, 2009 12:12

Tää todellakin oli tämän kauden tähän mennessä paras jakso. :D Kaikinpuolin.
Kuva
"Eikä kasvia voi patentoida, eli siks se on pakko paskaa paketoida"
Avatar
Hawkit
MAHTIDIEGO
 
Viestit: 19744
Liittynyt: Ma Syys 15, 2008 10:14
Paikkakunta: Hamina

ViestiKirjoittaja -Summer- » Ke Heinä 01, 2009 12:24

Mahtava selostus mahtavasta jaksosta!

Ei ollut kyllä kauden tähän mennessä paras jakso, paras oli se kun Sandrine ja Teté kissatappeli ja Sandrine häippäs!

Juu, toi Chonin ja Jose Luisin sähläys, mä vaan kieriskelin sohvalla ja olin tikahtua nauruun. Ja eniten hajosin sille Chonille ja Fer(minille)nandolle, siis se meni niin oudoks et ei mitään rajaa!

Nyt tässä jaksossa aloin jopa tykätä Celiasta! Kiva nähdä et Diegolla menee hyvin.

Toi oli kyllä tosi törkeetä sanoo Tetélle et se ei kuulu perheeseen :o
Mut tuota, mä oon ihan varma et Tetén ja Guillen välillä oli jotakin... Ja ainakin seuraavan jakson juonipaljastuksien kautta sain selville salaista tietoa... Nauhoitin sen ja kyllä mä oon sen monta kertaa katsonutkin. Kyllä se Guille kattelee Tetée sillä silmällä, turhaan ne kiduttaa toisiaan, menis nyt yhteen vaan! :s
Kuva
It's a hard thing faking a smile when I feel like I'm falling apart inside.
-Summer-
Diego Serrano
 
Viestit: 1715
Liittynyt: Ma Syys 01, 2008 4:19

ViestiKirjoittaja Hawkit » Ke Heinä 01, 2009 12:27

-Summer- kirjoitti:Ja eniten hajosin sille Chonille ja Fer(minille)nandolle, siis se meni niin oudoks et ei mitään rajaa!
Joo toi moni jo niin oudoksi et oli jo sellanen huvittunu mitäköhän ihmettä-ilme omalla naamalla. :D
Kuva
"Eikä kasvia voi patentoida, eli siks se on pakko paskaa paketoida"
Avatar
Hawkit
MAHTIDIEGO
 
Viestit: 19744
Liittynyt: Ma Syys 15, 2008 10:14
Paikkakunta: Hamina

ViestiKirjoittaja JJL » Ke Heinä 01, 2009 12:34

Todella hyvä jaksoselostus, kiitos siitä! :)

Jakso oli taas kerran loistava, 7. kaudella on ollut todella paljon loistavia jaksoja! :)

Sai kyllä nauraa taas paljon :D
Avatar
JJL
HYPERDIEGO
 
Viestit: 30294
Liittynyt: Su Kesä 01, 2008 12:38

ViestiKirjoittaja Jennaa » Ke Heinä 01, 2009 1:20

Hawkit kirjoitti:Tää todellakin oli tämän kauden tähän mennessä paras jakso. :D Kaikinpuolin.


Samalla kannalla :D Sai ainakin nauraa :lol:

Ja kiitos Corazónille jaksoselostuksen tekemisestä! (:
Kuva
Avatar
Jennaa
HYPERDIEGO
 
Viestit: 43852
Liittynyt: To Heinä 24, 2008 9:01

ViestiKirjoittaja kkiljun » Ke Heinä 01, 2009 7:01

Kiitos jaksoselostuksesta! Todella oli hyvä jakso. Äijätrio & Josico taas elementissää. Fit anan hääsotkut oli haukoja. Olispa se hää onnistunut.

Choni itkupillinä oleminen vähän ärsytti, varsinkin kunse oli siellä yökylässä. Mutta loistavasti ne selvitti sen asian sillä fernando-paljastuksella lopussa ja asia ei jääny enää nälvimään.
Banneri, joka rikkoi SPK -foorumin mittasääntöjä, poistettu Operatiivisen ylläpidon toimesta!
Myös toinen poistettu, merkkirajan takia.
Myös kolmas poistettu, merkkirajan takia.

LOS SERRANOS- HASTA SIEMPRE
Avatar
kkiljun
Kirjastodiego
 
Viestit: 8010
Liittynyt: Ma Marras 26, 2007 5:15
Paikkakunta: Helsinki

ViestiKirjoittaja Make » Ke Heinä 01, 2009 8:12

Kiitos hyvästä jaksoselostuksesta!

Kyllä oli ehdottomasti paras jakso näistä uusista,tähän mennessä näytetyistä!

Siis nauroin niin paljon Josicolle kun se tuli sinne tavernaan se Chonin jäähyväiskirje kourassa. Sitten se rupes siinä huutamaan, että miksi Choni jätti mut vaikka en oo mitään tehny :lol:

Sitten vielä Lourditas siihen mukaan niin avot :lol: Paras kohtaus kyllä ikinä!!!

Jakso oli muutenkin kaikin puolin mahtava!
Kuva
Make
Mestarien finaali 2020 -suunnitteluokan mestari [x4] & Vuoden 2020 parhaan avatarin suunnittelija
Mestarien finaali 2020 -suunnitteluokan mestari [x4] & Vuoden 2020 parhaan avatarin suunnittelija
 
Viestit: 15705
Liittynyt: Su Joulu 02, 2007 8:33

ViestiKirjoittaja Titta » Ma Heinä 06, 2009 4:35

Tuntuu kyl tosi oudolta se et miten Choni on Fernandon kanssa viettäny yön :shock: ei oikein saanu selkoo et oliko ne jotain tehneet vai ei.Ku tietääkseni Fermin on homo tässä sarjassa.
Candelan ja Anan äiti oli kans niin ärsyttävä,katseli oikein nokanvarttaan pitkin Fitiä.Varsinki ku Fiti vielä auttoi heitä aluksi niin tuntui typerältä tuollainen hienostelu.
Avatar
Titta
Raúl Martínez Blanco
 
Viestit: 340
Liittynyt: Ma Kesä 23, 2008 8:09
Paikkakunta: Espoo

ViestiKirjoittaja RinU » Ti Heinä 07, 2009 10:21

Titta kirjoitti:Tuntuu kyl tosi oudolta se et miten Choni on Fernandon kanssa viettäny yön :shock: ei oikein saanu selkoo et oliko ne jotain tehneet vai ei.Ku tietääkseni Fermin on homo tässä sarjassa.
Candelan ja Anan äiti oli kans niin ärsyttävä,katseli oikein nokanvarttaan pitkin Fitiä.Varsinki ku Fiti vielä auttoi heitä aluksi niin tuntui typerältä tuollainen hienostelu.
Jep.
Kuva
Avatar
RinU
HYPERDIEGO
 
Viestit: 26018
Liittynyt: To Loka 23, 2008 2:43

ViestiKirjoittaja katy » To Heinä 09, 2009 6:51

Kiitos kattavasta ja hyvästä selostuksesta! (:
Loistava jakso. : D Äijien säätöä oli hauska kattoa, niin myös Chonin kommelluksia ja Fitin ja Anan teeskentelyäkin (; Ehdin jo pari minuuttia miettiä et kukakohan se Chonin salaperäinen yöseuralainen oli mut sit kyllä nauratti kun se oliki Fernando. : D
Kuva
Avatar
katy
Cogito ergo sum
 
Viestit: 6384
Liittynyt: Ti Kesä 24, 2008 4:11
Paikkakunta: Tampere

ViestiKirjoittaja Handee » Su Heinä 12, 2009 4:07

Hawkit kirjoitti:
-Summer- kirjoitti:Ja eniten hajosin sille Chonille ja Fer(minille)nandolle, siis se meni niin oudoks et ei mitään rajaa!
Joo toi moni jo niin oudoksi et oli jo sellanen huvittunu mitäköhän ihmettä-ilme omalla naamalla. :D


Joo tota olin jo varma et se oli joku ihan ihme heppu vaan ! :D Leuka loksahti ku se oliki vaan Fernando, sitä en ees osannu oottaa :D mutta jakso oli kyllä hyvä kaikinpuolin. :D Paitsi en tykännu Candelan ja Anan äidin vierailusta niin kauheesti. ! :D
Kuva
Avatar
Handee
HYPERDIEGO
 
Viestit: 29847
Liittynyt: Pe Heinä 11, 2008 8:16


Paluu Jaksot ja tuotanto

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa